NEA.LT

Pramogos tau ir tavo draugams!

15 keisčiausių faktų iš olimpinių žaidynių istorijos

 

1. Australas Henris Pearce‘as nustojo irkluoti 1928 m. Amsterdamo žaidynių ketvirtfinalyje, kad praleistų plaukiančią ančių šeimynėlę. Nepaisant sustojimo, jis laimėjo lenktynes ir aukso medalį finaliniame plaukime.

 

2. Amerikiečio Fredo Lorzo maratono pergalė 1904 m. žaidynėse buvo anuliuota, kai išaiškėjo, kad sportininką jo treneris 15 kilometrų pavežė mašina ir išleido tik netoli finišo linijos.

 

3. Moderniųjų olimpinių žaidynių steigėjas Baronas Pierre‘as de Coubertinas 1912 m. Stokholmo žaidynėse pristatė menų rungtis. Literatūros aukso medalio laimėtojas buvo... Baronas Pierre‘as de Coubertinas.

 

4. Vengrų šauliui Karoliui Takscsui buvo uždrausta dalyvauti 1936 m. olimpiadoje dėl to, kad jis buvo tik armijos seržantas, o ne karininkas. Draudimas buvo panaikintas, tačiau Takacsas per armijos pratybas susižalojo dešinę ranką, kuria laikydavo pistoletą. Sportininkas nepasidavė ir, išmokęs šaudyti kaire ranka, laimėjo olimpinį auksą 1948 ir 1952 metais.

 

5. Dabar olimpiadoje yra šaudoma į molines lėkštutes, tačiau 1900 žaidynių dalyviai šaudė į tikrus paukščius. Jų buvo nušauta virš 300, iš kurių 21 pašovė rungties laimėtojas Leonas de Lundenas iš Belgijos.

 

6. 1932 m. žaidynėse bėgime su barjerais sportininkai turėjo bėgti papildomą ratą po įprastų 7,5, nes teisėjas pametė skaičių.

 

7. Rusas Martinas Kleinas buvo per daug pavargęs kovoti 1912 m. graikų-romėnų imtynių finale po 11 valandų trukusios pusfinalio kovos su suomiu Alfredu Asikainenu.

 

8.Nuo olimpiados Barselonoje 1992 m. žaidynių organizatoriai aprūpina sportininkus nemokamais prezervatyvais. Aistringi atletai sunaudojo visus 70 000 apsisaugojimo priemonių per 2000 m. žaidynes, taip priversdami organizatorius faktiškai padvigubinti jų skaičių 2004 m. Londono žaidynėse planuojama išdalinti 150 000 prezervatyvų.

 

9. Amerikietė Margaret Abbott keisčiausiomis aplinkybėmis laimėjo golfo aukso medalį Paryžiaus žaidynėse 1900 m. Ji su mama atostogavo Prancūzijos sostinėje norėdamos  aplankyti tuo metu vykusią Pasaulio mugę. Ji dalyvavo turnyre galvodama, kad tai – žaidimas šio renginio proga, ir išvyko atgal į JAV nežinodama, kad tapo pirmąja amerikiete, laimėjusia olimpinį aukso medalį.

 

10. Atėnų olimpiadoje 1896 m. plaukimo varžybų dalyviai būdavo nuplukdomi valtimis į jūrą ir nustatytą atstumą atgal iki kranto turėdavo parplaukti patys.

 

11. Net 34 bėgikai nesugebėjo pabaigti maratono 1912 m. žaidynėse Stokholme. Kitą dieną buvo pastebėta, kad vienas sportininkas vis dar neprisistatė. Vėliau paaiškėjo, kad japonas Shizo Kanaguris išsekęs įvirto į kiemą šeimos, kuri tuo metu ten iškylavo. Jie davė sportininkui aviečių sulčių ir paguldė miegoti. Po poros valandų pabudęs bėgikas susigėdo dėl savo pasirodymo ir niekam nieko nesakęs laivu grįžo į Japoniją.

 

12. Etiopijos atstovas Abebe Biikila, bėgdamas basomis, laimėjo 1960 m. Romos žaidynių maratoną, nes organizatoriai nerado batelių, kurie bėgikui būtų patogūs.

 

13. Gimnastas George‘as Eyseris 1904 m. olimpiadoje per vieną dieną laimėjo 3 aukso, du sidabro ir bronzos medalį. Jam nesutrukdė net tai, kad viena jo koja buvo medinė.

 

14. Vienas įdomiausių visų laikų olimpinių pasirodymų priklauso Tuniso penkiakovės atstovams 1960 metų žaidynėse Romoje. Jie taip ir nesugebėjo surinkti nė vieno taško. Visi trys dalyviai jojimo varžybose nukrito nuo arklių, o iš šaudymo varžybų buvo diskvalifikuoti dėl šaudymo pavojingai per arti teisėjų. Vienas iš jų beveik nuskendo plaukdamas. Kitas penkiakovininkas buvo patyręs fechtuotojas, todėl tunisiečiai jį siuntė kovoti vietoj visų dalyvių nenusiimant kaukės, tačiau ir ši apgavystė buvo išaiškinta, todėl Tuniso sportininkai pašalinti.

 

15. Liuksemburgo bėgikas Josy Barthelas, 1952 m. žaidynėse nugalėjęs 1500 m distancijoje, nustebino organizatorius, kurie nebuvo pasiruošę mažos šalies himno. Orkestrui teko improvizuoti. Sunku pasakyti, ar atlikimas buvo toks geras, ar toks blogas, bet bėgikas, išgirdęs savo šalies himną, verkdamas susiėmė galvą rankomis.


Patalpinta: 2016 08 05
Skaityta: 2397